Психологічний вплив кольору


Особливості кольорів необхідно враховувати як при виборі загальної гами інтер'єру, так і виборі віконної шторы і завіс зокрема.

Відомо, що колір впливає на людину, на його настрій і працездатність.

Червоний колір - найбільш активний, з його допомогою створюють відчуття тепла і ефектного інтер'єру.  Приміщення, виконане в червоних тонах, виглядає менше і нижче.  Червоний колір підходить для вітальні, кабінету, холу, кухні, а в спальні його краще не застосовувати. Цей колір дуже активний, при довгому впливі збуджує, але в невеликій кількості додає енергію.

Рожевий - розслабляє, створює легковажний настрій.

Жовтий колір дає людині відчуття радості, та благотворно впливає на розумову діяльність, сприяє підвищенню працездатності. В чистому вигляді жовтий колір практично не застосовується, тому що є дуже насиченим і інтенсивним,. У жовтих відтінках можна оформити робочі кабінети, робочий куточок в спальні або у вітальні. Для дитячих кімнат добре підходять будь-які поєднання жовтого кольору. Ще з епохи Середньовіччя кожному кольору приписувалося символічне значення. Так, жовтий - колір жита і золота - вважався кольором достатку і багатства.

Помаранчевий колір може викликати збудження, пристрасність. Помаранчеві тони або елементи яскраво-помаранчевого кольору повинні бути присутніми при оформленні спалень, залів, віталень. Він також цілком доречний на кухні.

Зелений колір - це колір життя, єднання з природою. Він добре діє на нервову систему, заспокоює очі. Колір чудово поєднується з багатьма іншими квітами (жовтий, чорний, червоний, коричневий, білий, бузковий та деякі інші) і в тій чи іншій мірі може бути присутнім в інтер'єрі вітальні, спальні. Велика кількість зеленого врівноважує і заспокоює, але при тривалому впливі спокій поступово переходить в байдужість і лінь, тому «зелені» кольору не рекомендується використовувати в дитячій. Зелений колір пастельних відтінків зменшує у людини почуття голоду, тому його доцільно використовувати при оформленні кухні.

Синій - колір спокою. Відтінки синього особливо хороші для невеликих приміщень.  Синій колір в інтер'єрі завжди додає кімнаті вишуканість і благородство. Це так званий строгий колір, який поряд з іншими холодними кольорами і відтінками створює ділову, робочу обстановку. Тому найчастіше його застосовують в дизайні робочого приміщення.

Блакитний колір викликає у людини почуття чистоти, свободи, спокою й умиротворення. Однак при розробці дизайну будь-якої кімнати пам’ятайте, що надлишок блакитного кольору може викликати в людини відчуття апатії та байдужості. Крім того, він сприяє зоровому «охолодженню» приміщення, тому блакитний колір рекомендується використовувати в сонячних кімнатах, котрі виходять вікнами на південну сторону.  На стелі, візуально зробить приміщення вище і просторіше, застосування світло-блакитного кольору тому він підходить для кухні та ванної.

Фіолетовий колір налаштовує людину на урочистий лад. Однак яскравий фіолетовий колір при фізичному і психологічному стомленні може викликати роздратування. Тривалий вплив фіолетового і глибокого синього кольорів може викликати депресію. Те ж саме відноситься і до чорного. Фіолетовий колір не рекомендується використовувати при дизайні місць, призначених для відпочинку. У невеликих дозах він може застосовуватися при оформленні віталень, кухні і тп.

Білий колір - це колір чистоти, мудрості і здоров'я. Він заспокійливо діє на нервову систему людини, добре гармонує з усіма кольорами і може створювати як контрастні, так нюансне поєднання.

Вік теж позначається на кольоросприйнятті: до 20-25 років воно зростає, потім поступово знижується. Якщо люди від 16 до 45-50 років сприймають як яскраві і контрастні, так і м'які, приглушені тони, то літнім людям часто подобаються спокійні пастельні відтінки червоних, помаранчевих і жовтих кольорів, а також різні золотисті відтінки. Цікаво, що жінки більш чутливі до кольору і найменших відтінків його.

Інші матеріали по темі дизайн інтер’єрів, ви можете прочитати у відповідному розділі безкоштовного каталога статей svitki.net.